МЕТОДОЛОГІЧНІ ПІДХОДИ ДО ВИВЧЕННЯ КОНЦЕПТУ СПРАВЕДЛИВІСТЬ У ЛАТИНСЬКІЙ МОВІ
DOI:
https://doi.org/10.17721/2663-6530.2021.40.01Ключові слова:
концепт, iustitia, aequitas, Давній Рим.Анотація
У статті розглядаються методологічні підходи до вивчення концепту СПРАВЕДЛИВІСТЬ у латинській мові та окреслюються головні напрямки розвитку його семантики. Основними лексемами, що виражають ідею справедливості в латинській мові, є iustitia та aequitas. Проаналізовано словникові дефініції та функціональний потенціал лексем. Iustitia у правовому дискурсі визначається як чеснота, що віддає suum cuique “кожному своє” (Iustiniani Digesta), уособлює законність та правосуддя в юридичній практиці та закладає фундамент подальшого розвитку західноєвропейської правової системи. У контексті політичного життя культ Iustitiae набуває значного поширення в Октавіанську епоху як важлива складова політичної ідеології імператора Августа. Використання iustitia у соціально-політичному дискурсі змінює семантику терміна, який стає обґрунтуванням абсолютної влади імператора як ґаранта справедливості та джерела правових норм. Проаналізовано раціоналістичну та протогуманістичну концепцію iustitiae, яка постає у філософсько-емпіричних роздумах Ціцерона. На рівні побутової етики та моралі, зафіксованої в пареміях, справедливість реалізується через ідею взаємної послуги як основи соціального балансу в ділових та особистих стосунках.
__________
Література:
- Дворецкий, И. Х. Латинско-русский словарь (Москва, Русский язык, 1986), 598.
- Егоров, А. Б. «Добродетели щита Августа.» Античный мир. Проблемы истории и культуры (СПб., 1998): 280–
- Канарш, Г. Ю. Социальная справедливость: философские концепции и российская ситуация (Москва, Изд-во Моск. гуманит. ун-та, 2011), 236.
- Кирюхин, Д. И. «Справедливость как AEQUITAS и JUSTITIA в философско-правовой мысли Древнего Рима.» Вестн. Моск. Ун-та. Сер. 7. Философия 3 (2013): 63–
- Перельман, Х. «Три аспекта справедливости.» Правоведение 2 (307) (2013): 211–
- Токарев, А. Н. Становление официальной идеологии принципата императора Августа (Харьков, 2011), 268.
- Утченко, С. Л. «Трактат Цицерона «Об обязанностях» и образ идеального гражданина.» В кн. Марк Туллий Цицерон. О старости. О дружбе. Об обязанностях (Москва, «Наука», 1993 ): 159–
- De Officiis,/ http://www.thelatinlibrary.com/cicero/off.shtml
- Dizionario Latino Olivetti, https://www.dizionario-latino.com/dizionario-latino-italiano.php
- Iustiniani Digesta, http://upmf-grenoble.fr/Haiti/Cours/Ak/
- North, From myth to icon: Reflections of Greek ethical doctrine in literature and art (Ithaca, NY Cornell University Press, 1979).
- Oxford Latin Dictionary (Oxford, Clarendon Press, 1968).
- Ramshorn, Dictionary of Latin synonymes (Boston, CharlesC. Little and James Brown, 1841), 408.
- The Impact of Justice on the Roman Empire, eds. Olivier Hekster and Koenraad Verboven, (Leiden 2019), 237.