ТОПОС В'ЯЗНИЦІ ЯК ГОЛОВНИЙ ТРОП РОМАНУ МАРГАРЕТ ЕЛЕОНОР ЕТВУД «ВІДЬОМСЬКЕ СІМ'Я»
DOI:
https://doi.org/10.17721/2663-6530.2021.39.06Ключові слова:
Етвуд, топос, в’язниця, Фуко, ПаноптиконАнотація
Стаття присвячена аналізу роману М. Етвуд «Відьомське сім’я», що переносить ситуацію та проблематику шекспірівської «Бурі» в сучасне середовище. Авторка буквалізує метафоричні смисли, закладені великим бардом, одночасно закладаючи власні метафори для створення дворівневості тексту. Зроблена спроба дослідити специфіку використання авторкою топосу в’язниці як літературного тропу для звернення суспільної уваги до наявних проблем пенітенціарної системи, та оприлюднення ролі театру в процесі підготовки засуджених злочинців до повернення в соціум та їх вдалої інтеграції. Етвуд використовує в своїй роботі різні типи ув’язнення та обмеження волі, що вдало корелює з дослідженнями Фуко в галузі контролю і нагляду, а також його гетеротопологією. Акцентування на психологічному стані героя дає змогу розглядати проблему крізь призму теорії Д. Морана про карцеральний простір.
Особистий внесок полягає в розкритті ролі психологічного аспекту в літературознавчому аналізі роману Маргарет Етвуд «Відьомське сім’я» в контексті фуковіанської теорії походження інституту ув’язнення.
__________
Література:
- Ковалів, Ю. І. Літературознавча енциклопедія: у 2-х т., т. 2: М-Я (Київ: Академія, 2007), 214.
- Фуко, М. Надзирать и наказывать: рождение тюрьмы, пер. В. Наумов, ред. И. Борисова (Москва: Ad Marginem, 1999), 480.
- Фуко, М. Рождение биополитики (Санкт-Петербург: Наука, 2010), 448.
- Atwood, Hag-Seed: William Shakespeare's The Tempest Retold: A Novel (London: Vintage, 2016), 293.
- Harker, "Debt space: topologies, ecologies and Ramallah, Palestine." Environment and Planning D: Society and Space 35.4 (2017): 600-619.
- «In conversation with Margaret Atwood: on ‘Hag-Seed’ and Shakespeare» [Interview with Brian Bethune]. Maclean’s (October 7, 2016), https://www.macleans.ca/culture/books/margaret-atwood-recasts-the-tempest-inside-a-prison/
- Moran, "“Doing time” in carceral space: Timespace and carceral geography." Geografiska Annaler: Series B, Human Geography 94.4 (2012): 305-316.
- Shakespeare, The Tempest, http://shakespeare.mit.edu/tempest/ full.html