ОСОБЛИВОСТІ ЕТИМОЛОГІЇ ТА ЛЕКСИЧНОЇ СТРУКТУРИ АНГЛІЙСЬКИХ НАЗВ СТРАВ
DOI:
https://doi.org/10.17721/2663-6530.2020.38.09Анотація
В статті розглядаються такі аспекти словникового запасу сучасної англійської мови, як назви кулінарних страв, споживання їжі та історія виникнення їх назв. У сучасних умовах міжкультурної комунікації на перший план виступає становлення, зміцнення міжкультурних відносин, специфічні особливості кожної мови.
Їжа сама по собі є одним із основних проявів культурних взаємозв’язків сьогодні. Ось чому вивчення різних аспектів гастрономічного дискурсу, на які взаємно впливають різні національні кухні в нашому швидко мінливому сучасному світі, набуває нового імпульсу.
У сучасних умовах міжкультурної комунікації формування, зміцнення міжкультурних відносин, специфічні особливості кожного гастрономічного уподобання формувалися протягом багатьох століть, і, звичайно, такі особливості, як географічне положення, клімат, релігія, традиції та основи, а також економічні фактори не могли не впливати на них. Часто достатньо просто поглянути на те, що їсть людина, щоб визначити, звідки він, які переконання має і який спосіб життя веде.
Відомо, що мовна особистість існує в певній культурі та має базові цінності - культурні поняття. Поняття, що існують у колективній свідомості, істотно значущі як для індивідуальної особистості, так і для колективної культурної ідентичності загалом.
Проблема визначення поняття «їжа» як культурного поняття в сучасній теорії мови у 21 столітті викликає підвищений інтерес у мовознавців та лінгвокультурологів. Це поняття в лінгвістичній культурі є одним із найменш вивчених і визначених, хоча його значення та культурні цінності досить високі. Їжа та кухня будь-якої нації цілісно пов’язані з мовою і відображаються в її словниковому запасі. У системі національних цінностей культурне поняття «Їжа» посідає одне з ключових місць. Це явище можна розглядати з різних позицій. Під гастрономічним дискурсом у нашій роботі ми розуміємо особливий вид словесно-соціального дискурсу, метою якого є досягнення певного типу спілкування. Це фрагмент тексту чи мови, пов’язаний із процесом харчування, в якому розглядаються учасники, умови, способи спілкування, середовище, в якому відбувається розмова.
___________
ЛІТЕРАТУРА
- Беленко,Е. В. «Концептосфера «Продукты питания» в национальной языковой картине мира.» (Дисс. канд. филол. наук, Челябинск, 2006), 243.
- Вежбицкая, А. Язык. Культура. Познание (Москва, Русские словари, 1996), 416.
- Марушкина, Н.С. «Гастрономические» фразеологические единицы как средство формирования концепта Еда.» Преподаватель XXI век 2.2 (2012): 355–358.
- Олянич,А. В. «Презентационная теория дискурса.» Автореф. доктора филол. наук, Волгоград, 2004.
- Anderson, Jay A. «Scholarship on contemporary American folk foodways.» Ethnologia Europaea: Revue Internationale d’Ethnologie Europeenne 5 (1971): 56–62.
- Brillat-Savarin, Jean Anthelme. The Physiology of Taste, or, Meditations on Transcendental Gastronomy (Washington DC, Counterpoint, 1994).
- Cakes and pastries, 11th edition, by Cleve Carney (Chicago, 1926).
- Inness, Sherrie A. Pilaf, Pozole, and Pad Thai: American Women and Ethnic Food (Amherst, University of Massachusetts, 2001).
- Old-fashioned cookery book compiled, by the Market bulletin (East Charleston, WV 25305), agriculture.wv.gov.
- Peckham, Shannan. «Consuming nations.» Consuming Passions: Food in the Age of Anxiety, eds. Sian Griffiths & Jennifer Wallace (Manchester, Manchester University Press, 1998): 171–203.
- The VJJE Recipe Weekly Archives 2000 Potpourri Recipes, www.e-cookbooks.net
- White Stokes. Book of candy formulas (Chicago, 1917).