ТВОРЧІСТЬ ХОРХЕ ЛУІСА БОРХЕСА В КОНТЕКСТІ КУЛЬТУРИ МОВИ
DOI:
https://doi.org/10.17721/2663-6530.2018.34.17Ключові слова:
когнітивна лінгвістика, концептуалізація дійсності, культура мови, метафорич-ний символ, мовна свідомість, національна культура, національна свідомість, світоглядАнотація
Стаття присвячена дослідженню творчості Х. Л. Борхеса у контексті культури мови. У роботі аналізуються способи концептуалізації дійсності, формування та репрезентації знань про світ в контексті національної самобутності, а також спосіб сприйняття й осмислення людиною світу за допомогою мови. Формулюється настанова досліджувати мову в тісному зв'язку з мисленням, свідомістю, пізнанням, культурою, світоглядом як окремого індивідууму, так і мовного колективу, до якого він належить.
Визначено особливий інтерес сучасної когнітивної лінгвістики до визначенню мовної ідентичності як сукупності механізмів породження, розуміння мови і її зберігання національній свідомості, тобто розкриття механізмів національної культури і культури індивідуума, що характеризують загальний процес мовної діяльності людини.
Висвітлена роль мовної свідомості, під яким розуміють знання суб'єкта про навколишній світ і самого себе.
Дослідницький інтерес викликає творчість аргентинського письменника і мислителя Хорхе Луіса Борхеса, який піднімає проблему існування культури Латинської Америки взагалі й одночасно відчуває себе спадкоємцем всіх культур американського континенту, не зменшує роль аргентинців у світовій культурі.
Проза Борхеса – це світ метафоричних символів, який він створив у своїх творах, у вигляді лабіринтів бібліотеки, де головними текстовими співвідношеннями є: природа – культура, Бог – людина, знання – віра, книга – мова, Бібліотека – Всесвіт. Уява в розумінні Борхеса виступає не тільки засобом функціонування творчого процесу, але і як джерело натхнення й опори в моральному аспекті справжнього людського життя, а буква, слово, книжка – це ті кодові ключі, завдяки яким людина пізнає світ.
___________
Література
- Вежбицкая, А. Семантические универсалии и описание языка (Москва, 1999): 293.
- Карасик,В. И. «О категориях лингвокультурологии.» Языковая личность: проблемы коммуникативной деятельности (Волгоград, 2001): 3-16.
- Гнатюк, П. П. «Мовна свідомість у сучасній лінгвістичній парадигмі.» Українське мовознавство 34 (2005): 3-8.
- Ейгер, Г. В. Механизмы контроля языковой правильности высказывания (Харьков, Основа, 1990), 184.
- Джозеф,Дж., доступ http://www.nasonline.org/
Джерела ілюстративного матеріалу
- Borges, J. L. La biblioteca de Babel, Ficciones. Obras Completas (Buenos Aires, EMECE, 1985), 465.
- Borges, J. L. Abenjacán el Bojarí, muerto en su laberinto (El Aleph. op. cit.), 601.
- Borges, J. L. El jardín de senderos que se bifurcan, Ficciones (Quinta edición, 2013), 221.
- Borges, J. L. La muerte y la brújula, Ficciones (Quinta edición, 2013), 221.