ДІАХРОННИЙ АСПЕКТ ОСОБЛИВОСТЕЙ ПРОСОДІЇ АУДІОЗАПИСІВ КІНОХРОНІК
DOI:
https://doi.org/10.17721/2663-6530.2019.35.02Анотація
Статтю присвячено діахронному дослідженню просодичних відмінностей в стилі та подачі інформації англомовного телевізійного дискурсу на основі колекції новин Сполученого Королівства. В дослідженні порівнюються тональні, темпоральні та паузальні особливості просодії новинних аудіоматеріалів з різних періодів в історії телебачення Великої Британії, а саме: перший період – з 1936 до 1946 року та другий, що репрезентує новини сьогодення, а точніше, 2009–2019. Для більш чіткої картини обрані новини зі спільною тематикою, а саме: події, що пов’язані з британською королівською родиною. Об’єктом аналізу слугує початкове речення в кожному із зразків аудіозаписів новин, як одне з найважливіших в інформаційному плані, оскільки в ньому надається основна інформація про повідомлення. Для діахронічного аналізу відмінностей у просодії телевізійного дискурсу відібрано 30 речень першої групи та 30 речень другої групи. В першу чергу розглядається темп, наступними просодичними характеристиками є паузація та частота основного тону. Для виявлення кореляції між просодичними параметрами, що спостерігається при перцептивному спостереженні та акустичному аналізі колекції записаних у цифровому форматі зразків речень телевізійного дискурсу у діахронічному порівнянні було використано програмне забезпечення для фонетичного дослідження мовлення Praat. Вимірювання свідчать про значні зміни у просодичних характеристиках обраного мовного матеріалу різних періодів часу, а саме: зміни конфігурацій ЧОТ та зменшення швидкості мовлення і кількості пауз в обраних аудіозаписах сучасних новин порівняно з кінохроніами 1936–1946 років.
_____________
Література
- Багмут, А. Й., Бровченко, Т. О., Борисюк, І. В., Олійник, Г. П. Інтонаційна виразність звукового мовлення засобів масової комунікації (Київ, 1994).
- Блох, М. Я., Великая, Е. В. «Просодия в стилизации.» Монография (Москва, Прометей, 2012).
- 3.Вербич, Н. С. «Інтонація публічного виступу: основні напрями дослідження.» Мовознавство 5 (2011).
- 4.Лисенко, К. В. «Риторико–просодичні особливості радіовистав за п’єсами В. Шекспіра» (Дис. канд. філол. наук, Київ, 2019).
- Baechlin, Peter & Maurice Muller-Strauss (Ed.). Newsreels across the world (Paris, Unesco, 1952).
- Bob Danvers-Walker, access https://en.wikipedia.org/wiki/ Bob_Danvers-Walker.
- 7.Boula de Mareüil, Phil., Rilliard, , Allauzen, A. «A diachronic study of initial stress and other prosodic features in the French news announcer style: corpus-based measurements and perceptual experiments.» Language and Speech 55 (2) (2012).
- 8.Popple, Simon & Joe Kember. «Early Cinema: From Factory Gate to Dream Factory.» Wallflower Press (2004): 56.